Leterme tevreden met akkoord Europese vangstquota
nieuwsIn de nacht van woensdag op donderdag bereikten de Europese ministers van Visserij een akkoord over de visquota voor 2006. De gevreesde forse inperking van de vangsten door de Vlaamse vissers blijft uit. Het Europese commissielid voor Visserij, Joe Borg, had nochtans strenge vangstbeperkingen voorgesteld voor tong en schol. Dat zijn de twee belangrijkste vissoorten voor de Vlaamse vissersvloot. Borg wou de vangst van beide soorten tot 15 procent inperken. Bovendien wou de Commissie ook het gebruik van de boomkorvaartuigen aan banden leggen. De Vlaamse vloot bestaat haast uitsluitend uit dergelijke schepen.
Tijdens de onderhandelingen werden de voorstellen van de Commissie flink afgezwakt. De Commissie wou dat boomkorvaartuigen in een aantal voor Vlaanderen belangrijke viszones maar elf in plaats van dertien dagen per maand mochten varen. Uiteindelijk kwam er een compromis over twaalf dagen. Bovendien komt er geen beperking op het aantal zeedagen in het oostelijke deel van het Kanaal, schuin voor de Belgische kust. Dat is erg belangrijk voor de Vlaamse vloot aangezien die ongeveer een vijfde van de tijd op zee doorbrengt in die zone. Leterme sleepte ook een aantal verbeteringen uit de brand over de hoeveelheid vis die gevangen mag worden.
Volgens Leterme zijn de vangstbeperkingen "tot voor Vlaanderen aanvaardbare proporties herleid". Hij becijferde dat het economische verlies voor Vlaanderen in 2006 beperkt blijft tot 2 procent ten opzichte van dit jaar. Ook de reders zijn relatief tevreden. Volgens de rederscentrale betekent het resultaat dat "er opnieuw een beetje licht is aan het einde van de tunnel". Volgens de vissers komt Vlaanderen beter uit de onderhandelingen dan andere EU-lidstaten.
Leterme kondigde ook aan dat de Vlaamse regering de komende weken maatregelen zal voorstellen over de herstructurering van de Vlaamse vloot. Die herstructurering moet leiden tot "een duurzame en meer rendabele visserij". In de praktijk komt dat er wellicht op neer dat er een verdere afbouw komt van het aantal boten. Nu telt de Vlaamse vissersvloot ongeveer 120 schepen.
Bron: Belga/De Tijd