"Invoer Amerikaanse hormonen geen courante praktijk"
nieuwsVolgens de kranten ontdekten speurders in het Amerikaanse Miami dat een veearts uit Sint-Niklaas, die sinds eind vorig jaar in België in de cel zit, geprobeerd had om zo'n 2.000 hormonentabletten naar ons land te importeren. Het Belgische gerecht wil dat bericht bevestigen noch ontkennen.
In de Verenigde Staten zijn bepaalde hormonale producten voor de veeteelt legaal te verkrijgen, in de Europese Unie niet. Wat de Wase veearts zou geprobeerd hebben, lijkt dan ook een eenvoudige criminele techniek: de producten importeren. In de praktijk is dat echter niet zo: "in de VS zijn ze legaal, maar daarom niet vrij in de handel te verkrijgen", zegt substituut-procureur-generaal Sabbe.
"De verkoop en de toediening ervan zijn er strikt gereglementeerd om te verhinderen dat een rund zou worden geslacht op het ogenblik dat de hormonen nog in volle werking zijn. Er wordt bijgehouden wanneer welk dier hormonen toegediend kreeg om te weten wanneer de stoffen zijn uitgewerkt en het dier geslacht kan worden", aldus de hormonenmagistraat.
Hormonen worden in de VS vaak met implantaten in het oor van het rund ingebracht. Het implantaat scheidt dan geleidelijk synthetisch aangemaakte hormonen af die het lichaam van het rund als natuurlijke hormonen herkent, tot wanneer het implantaat helemaal is weggesmolten.
Het zou zinloos zijn om de dieren in Belgische slachthuizen op oorimplantaten te controleren, omdat uitgewerkte implantaten gewoon zijn weggesmolten en de werking ervan bovendien niet meer kan worden opgespoord.
Het aanmaken van synthetische hormonen is een ingewikkelde techniek die moeilijk in clandestiene, illegale labs kan toegepast worden. In de industrie gebeurt zoiets echter vaak voor andere doeleinden, bijvoorbeeld medische. De hormonen in de illegale handel zijn dan ook meestal in legale omstandigheden gemaakt, doch bedoeld voor andere toepassingen.
Bron: Belga