nieuws

Gezinnen grotere watervervuilers dan boeren in Halle

nieuws
De Milieuraad van Halle stelde het voorbije weekend de resultaten voor van een onderzoek naar de waterkwaliteit in de lokale waterlopen. Opvallend: de landbouwers zijn niet de grootste vervuilers. Vooral het huishoudelijk afvalwater veroorzaakt problemen. "Zo zien we dat de Labbeek in de wijk Windmoleken sterk vervuild is door fosfaten uit allerlei huishoudproducten, terwijl beken nabij landbouwgronden helemaal niet zo vervuild zijn", aldus milieuambtenaar Sigrid De Temmerman.
1 november 2006  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:58
De Milieuraad van de Vlaams-Brabantse gemeente Halle stelde het voorbije weekend de resultaten voor van een onderzoek naar de kwaliteit van het water in de lokale waterlopen. De studie werd uitgevoerd aan de VUB. Het huishoudelijke afvalwater en het strooizout blijken de grootste vervuilers. Tegen 2015 moet het water een pak zuiverder worden en met deze studie kan de stad daar nu al werk van maken.

Halle heeft op haar grondgebied een twintigtal bronbeken. En die verschillen sterk in kwaliteit. Zo is de Lembeekbosbeek een hele zuivere waterloop terwijl de Kluisbosbeek dan weer slecht scoort. "Er zijn zelfs vaak verschillende verklaringen", vertelt milieuambtenaar Sigrid De Temmerman. "Zo wordt de Kluisbosbeek geteisterd door chloriden, afkomstig van het strooizout dat in de winter wordt gebruikt op de wegen".

Opvallend: de landbouwers zijn niet de grootste vervuilers. Het is vooral het huishoudelijk afvalwater dat problemen veroorzaakt. "Zo zien we dat de Labbeek in de wijk Windmoleken sterk vervuild is door fosfaten uit allerlei huishoudproducten, terwijl beken nabij landbouwgronden helemaal niet zo vervuild zijn".

De studie reikt ook oplossingen aan voor de toekomst. De afgelopen twintig jaar spendeerde de stad gemiddeld 8.000 euro belastinggeld van een gezin met vier personen aan rioleringen en deed ook Aquafin forse investeringen. "Maar toch zie je dat die werken de kwaliteit van het water niet opmerkelijk verbeterden", zegt De Temmerman. "We moeten vooral de beken zelf aanpakken".

Lees ook: Interview: Kris Peeters: "Ultieme test is de waterkwaliteit"

Bron: Het Laatste Nieuws

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek