Crisis veroorzaakt geen paniek op Europese biomarkten
nieuwsDe crisis doet de groei van de Europese markt van biovoeding vertragen. Een duidelijk teken aan de wand is de terugval van de Duitse markt van biovoeding die in 2008 nog een omzet van zes miljard euro realiseerde. Na jaren van groei, ging de verkoop er namelijk met vier procent op achteruit in het begin van 2009. De sector zelf maakt zich echter weinig zorgen.
De achteruitgang van de Duitse biomarkt ligt hoger dan de daling in de globale markt van niet-biologische voeding (-2,4 procent). De prijzenoorlog in Duitsland, die de laatste maanden de prijs van verschillende voedingsproducten naar beneden heeft gehaald, heeft ook de prijs van bioproducten doen dalen, maar in mindere mate. Daardoor wordt de kloof met traditionele voedingsproducten natuurlijk nog groter.
Ook in Groot-Brittannië krijgt de markt van de biovoeding het zwaarder te verduren dan die van de conventionele voeding. De verkoop van bepaalde producten kreeg er zware klappen. Zo daalde de verkoop van biologisch brood op een jaar met dertig procent. De Franse biowinkelketen Biocoop, die uit meer dan driehonderd winkels bestaat, ondervindt overigens dat zijn klanten zich anders gedragen en meer kiezen voor generieke producten en grote verpakkingen. De Franse markt nam in 2008 nog met 25 procent toe.
Johan Reyniers, woordvoerder van de Europese Commissie inzake landbouw, verklaart dat de EU nochtans een stijging in de sector verwacht tussen drie en vijf procent, in schril contrast weliswaar tot de sterkere groei van voorheen. De Noord-Europese biomarkten verwachten in hun totaliteit hoe dan ook een sterke vooruitgang. Zo heeft Zweden in het eerste trimester van 2009 een groei van 35 procent laten optekenen.
Krav, het belangrijkste biomerk in Zweden, sluit niet uit dat de recessie invloed heeft op de verkoop, maar verklaart dat het op dit ogenblik geen enkel effect ziet. "We denken dat de consumenten van bioproducten nauwelijks gevoelig zijn aan prijsveranderingen. Hogere prijzen voor uitstekende kwaliteit vindt hij geen probleem", aldus Jakob Falkerby, communicatieverantwoordelijke van Krav.
Bron: Belga