nieuws

Blanke boeren opnieuw welkom in Zimbabwe

nieuws
De Zimbabwaanse regering doet een poging om blanke boeren terug naar het land te lokken. Amper een paar jaar na het begin van de gewelddadige onteigeningen beleeft het land van dictator Mugabe een enorme voedselcrisis. "Ze smeken ons om land", stelt minister van informatie Bright Matonga tegenover de BBC. In werkelijkheid geeft het autoritaire regime van president Mugabe daarmee impliciet te kennen dat zijn landbouwhervorming een fiasco is.
25 april 2006  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:56
De Zimbabwaanse regering doet een poging om blanke boeren terug naar het land te lokken. Amper een paar jaar na het begin van de gewelddadige onteigeningen beleeft het land van dictator Mugabe een enorme voedselcrisis.

"Ze smeken ons om land", stelt minister van informatie Bright Matonga tegenover de BBC. Volgens hem hebben tweehonderd blanke landbouwers de voorbije twee weken een aanvraag ingediend om een stuk land in bruikleen te krijgen. De overheid stelt de onverwachte wending voor als een overwinning van het gezond verstand en biedt de blanke gezinnen voor 99 jaar het vruchtgebruik aan van het land dat hen wordt toebedeeld. Daarbij gaat het niet noodzakelijk om hetzelfde stuk grond dat hen destijds afhandig is gemaakt.

In werkelijkheid geeft het autoritaire regime van president Mugabe impliciet toe dat zijn landhervorming een fiasco is. Sinds 2000 zijn de meeste blanke landbouwersgezinnen, die een groot deel van de vruchtbaarste grond in handen hadden, met geweld verdreven. Hun plaats werd vaak ingenomen door voormalige strijdmakkers van Mugabe, die weinig kennis van zaken hadden en ook niet ondersteund werden met zaaigoed of ander materiaal om er iets van te maken.

Arme zwarte boeren, in wiens naam de landhervorming werd doorgevoerd, bleven zonder broodwinning achter na het vertrek hun blanke werkgevers. De gevolgen van het ondoordachte beleid waren catastrofaal. Zimbabwe, dat decennialang bekend stond als de graanschuur van West-Afrika, worstelt nu al enkele jaren met voedseltekorten. Ondanks een ideale hoeveelheid regen zal daar ook dit jaar naar verwachting geen verandering in komen.

Bron: Metro

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek