nieuws

Belgisch gezin gooit maandelijks 8 kilo voedsel weg

nieuws
Tien procent van het voedsel dat Belgen kopen, belandt in de vuilnisbak. Eén op de vijf potjes yoghurt, een vijfde van alle charcuterie en één op de tien sneetjes kaas kieperen we weg. Omdat de datum is verstreken, omdat het er niet meer zo goed uitziet of gewoon omdat we te veel hebben gekookt. Een Belgisch gezin gooit gemakkelijk acht kilo voedsel per maand weg. Die spilzucht kost een gezin tot 330 euro per jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van Toppits, een merk van vershoudfolie en diepvrieszakjes.
23 februari 2007  – Laatst bijgewerkt om 14 september 2020 13:59
Tien procent van het voedsel dat Belgen kopen, belandt in de vuilnisbak. Eén op de vijf potjes yoghurt, een vijfde van alle charcuterie en één op de tien sneetjes kaas kieperen we weg. Omdat de datum is verstreken, omdat het er niet meer zo goed uitziet of gewoon omdat we te veel hebben gekookt. Een Belgisch gezin gooit gemakkelijk acht kilo voedsel per maand weg. Die spilzucht kost een gezin tot 330 euro per jaar. De afvalberg is zo groot dat 30.000 mensen er een jaar lang drie maaltijden per dag van zouden kunnen eten.

Onderzoekers van het Brussels Instituut voor Milieubeheer hebben vorig jaar één jaar lang de vuilniszakken uitgevlooid van 202 Brusselse gezinnen. Daaruit blijkt dat elke Brusselaar in één jaar 15 kilo eten weggooit, of 31 kilo per gezin. De helft van het voedsel in de Brusselse huisvuilzakken waren producten die al begonnen waren, maar niet tijdig opraakten, zoals brood, koekjes, maar ook fruit en groenten. Een kwart van deze producten had een houdbaarheidsdatum die al verlopen was. Nog een kwart bestond uit gekookte etensrestjes.

Het viel de onderzoekers op dat de Brusselaars veel meer voedsel weggooien na nieuwjaar, als iedereen blijft zitten met een koelkast vol restjes. Bijna een vijfde van wat de gezinnen tijdens de feesten in hun winkelkarretje laden, belandt enkele weken later in de vuilnisbak. Ook in september bleek er meer eten in de vuilzakken te steken, vlak na de grote vakantie. Het ging dan vooral om producten waarvan de houdbaarheidsdatum was overschreden.

Toppits, een merk van vershoudfolie en diepvrieszakjes ondervroeg 487 Belgen over hun wegwerpgedrag ten aanzien van voedsel. Uit dat onderzoek blijkt dat uiteindelijk één tiende van het voedsel dat we in de supermarkt kopen ongebruikt in de vuilnisbak belandt. Elk gezin gooit maandelijks acht kilo voedsel weg, goed voor 100 kilo per gezin per jaar. Bij de helft van de gezinnen belandt er elke week wel een half brood in de vuilzak.

Vier op de tien gezinnen gooien vaak charcuterie weg. Twintig procent van de gekochte salami, paté en hesp belandt in de vuilnisbak. Veel gezinnen hebben ook problemen met de houdbaarheidsdatum van yoghurtpotjes: één op vijf potjes wordt in de vuilnisbak gekeild. Waarom gooien gezinnen zoveel eten weg? "Omdat we te veel hebben gekocht of gemaakt", zegt zowat een derde van de ondervraagde gezinnen. Eén op vijf gezinnen gooit eten weg "omdat ze er geen zin meer in hebben".

Vrouwen gooien gemakkelijker eten weg dan mannen, zo blijkt nog uit de enquête van Toppits. Nochtans beseffen we zelf niet hoeveel we weggooien. Driekwart van de Brusselaars vindt van zichzelf dat ze weinig tot niets weggooien. In de praktijk blijkt dat al die kleine beetjes één grote voedselberg vormen. Een berg van 416,4 miljoen kilo per jaar. Daartegen is de 9,4 miljoen kilo die de Voedselbanken jaarlijks inzamelen maar klein bier.

Volgens berekeningen van de West-Vlaamse afvalintercommunale IMOG gooit een West-Vlaams gezin dan weer 110 tot 165 kilo voedsel per jaar in de vuilnisbak. Dat komt overeen met 330 euro per gezin en per jaar.(GL)

Bron: Het Laatste Nieuws

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek