nieuws

Vissersverleden van De Panne bewaard voor nageslacht?

nieuws
Koen Verschoore en José Decoussemaeker, twee inwoners van De Panne, hopen dat de gemeente een van de laatste authentieke vissershuisjes bij het Houtsaegerreservaat aankoopt en er laat zien hoe de vissers er rond de jaren 1900 leefden, onder meer hoe ze als 'kleine boertjes' de duinen als akkers gebruikten. "Aminal, dat het natuurreservaat Houtsaegerduinen beheert, is alvast van plan om de oude akkertjes te reconstrueren", zegt Koen Verschoore.
2 januari 2006  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:32
Koen Verschoore en José Decoussemaeker, twee inwoners van De Panne, hopen dat de gemeente een van de laatste authentieke vissershuisjes bij het Houtsaegerreservaat aankoopt en er laat zien hoe de vissers er rond de jaren 1900 leefden, onder meer hoe ze als 'kleine boertjes' de duinen als akkers gebruikten. "Aminal, dat het natuurreservaat Houtsaegerduinen beheert, is alvast van plan om de oude akkertjes te reconstrueren. Daarvoor wordt de struikvegetatie gerooid'', zegt Koen Verschoore in De Standaard.

"In hun tuintjes kweekten de vissers aardappelen, asperges en groenten zoals zuring en pastinaak. Ze gebruikten visafval als meststoffen. Meestal was dat de taak van de grootouders, terwijl de mannen op zee waren. In de huisjes leefden immers drie generaties onder één dak", zegt José Decoussemaeker.

In een bufferzone voor de Houtsaegerduinen staat nog een van de laatste authentieke vissershuisjes. Daarachter liggen de akkertjes onder het zand verborgen. Het huisje is wat vervallen, maar de eigenaar is bereid het te verkopen. "De gemeente - of een andere overheid - zou die kans moeten grijpen om dat huisje aan te kopen en het te restaureren. Er zijn ongetwijfeld mensen bereid om het als conciërge te bewonen en het open te stellen als museum", zeggen Decoussemaeker en Verschoore.

Ooit leefden er meer dan vijfhonderd vissers in De Panne en lagen er honderd boten op het strand. De gemeente had de tweede grootste vissersgemeenschap, na Oostende. "We zijn al veel van dat verleden kwijtgespeeld. Dit project is een van de laatste kansen. Het verleden van De Panne is meer dan het standbeeld van IJslandvaarder Pier Kloeffe", luidt het bij de voorvechters van het vissersverleden.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek