Vakorganisaties steunen strengere mestcontroles
nieuws"We hebben geen nood aan extra regels, maar wel aan een betere controle op de bestaande reglementering", aldus Boerenbond-voorzitter Noël Devisch. Hij is tevreden met het administratief onderzoek naar de voorbije uitrijperiodes in voor- en najaar. "De twee rapporten die de Mestbank voorbereidt, moeten helpen het probleem onder controle te krijgen. Vandaag moeten we erkennen dat de handhaving van het mestbeleid nog tekort schiet op het niveau van het transport".
ABS-woordvoerder Guy Depraetere gaf toe dat hij verveeld zit met de fraudegevallen en het negatief imago dat deze de sector berokkenen. "We gaan akkoord met het verplichte GPS-systeem voor mesttransporten op lange afstand. Al is het kostenplaatje voor de transporteurs niet min. Verder mag ook de administratie voor landbouwers niet verzwaard worden door de verplichting om bij alle mesttransporten de percelen waarnaar de mest gebracht wordt te melden".
De Mestbank zal de komende weken onderzoeken hoe de diverse maatregelen het best in de praktijk kunnen gebracht worden. Daarbij is het zeker niet de bedoeling dat de 25 controleurs nieuwe collega's krijgen. "Het is onmogelijk om de honderdduizenden mesttransporteren per jaar te laten opvolgen door controleurs op het terrein", aldus afdelingshoofd Dirk Struyf. "Het is daarentegen de bedoeling om een controlesysteem te ontwerpen dat zo sluitend is dat de fraudegevallen automatisch komen bovendrijven".