nieuws

VAC vraagt eenvoudig MAP voor zelfstandige bedrijven

nieuws
Het nieuwe MAP blinkt niet uit in eenvoud en doet geen afstand van bestaande regels die nadelig zijn voor zelfstandige bedrijven en niet eens door Europa worden gevraagd. Dat oordeelt het VAC over het nieuwe mestdecreet dat de Vlaamse regering een maand geleden voorstelde. Volgens de vakorganisatie geven vandaag veel milieuvriendelijke bedrijven uit de minst vervuilde regio's er de brui aan waarna de nutriëntenhaltes verhuizen naar de concentratiegebieden.
7 augustus 2006  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:34
Het nieuwe MAP blinkt niet uit in eenvoud en kan geen afstand doen van bestaande regels die ten eerste niet door Europa worden gevraagd en die ten tweede nadelig zijn voor zelfstandige bedrijven. Dat is het oordeel van het Vlaams Agrarisch Centrum (VAC) over het nieuwe mestdecreet dat een maand geleden door de Vlaamse regering werd voorgesteld.

Het VAC begrijpt dat Europa een aantal richtlijnen heeft vooropgesteld waarvan de bedenkers van het nieuwe mestdecreet niet kunnen afstappen. Het komt er op aan om die desiderata gewoon toe te passen "met de bedoeling zo snel mogelijk een derogatie te vragen voor bedrijven die inzake bemesting milieuvriendelijk presteren", aldus het VAC.

De vakorganisatie heeft nog "serieuze bedenkingen" bij de Vlaamse accenten van minister Peeters. Doorn in het oog zijn de bepalingen over de reststikstof in de bodem en de productiedruk per gemeente. Is het verder nodig om te blijven vasthouden aan de veel te dure nutriëntenhaltes, vraagt het VAC zich af. Het zou beter zijn om de vergunning in ere te herstellen. Met een beperking van 170 kg N/ha zal elke veehouder wel zelf uitmaken hoeveel dieren hij binnen zijn vergunning gaat houden rekening houdend met de mestafzet, luidt het.

Wat de mestverwerking betreft, wijst het VAC op de verantwoordelijkheid van de niet-grondgebonden veehouderij. De grondgebonden en zelfstandige bedrijven mogen niet de dupe worden van het onverantwoord gedrag van zij die geen mestverwerking willen toepassen omdat het te duur is. Vandaag stoppen de meest milieuvriendelijke bedrijven in de minst vervuilde regio's om de nutriëntenhaltes te verhuizen naar de concentratiegebieden. Dat is een verkeerde evolutie die zeker niet door Europa wordt gevraagd, merkt het VAC schamper op.

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek