Test-Aankoop waarschuwt voor toegevoegde suikers
nieuwsBij sommige producten zoals frisdrank, chocolade en snoepgoed ligt het voor de hand dat ze veel toegevoegde suikers bevatten. Zo zit in een flesje coca-cola van een halve liter het equivalent van 8 suikerklontjes. Verrassend is echter dat ook in ontbijtgranen, melkdrankjes en yoghurt voor kinderen per portie soms meer dan twee suikerklontjes zitten. Recordhouder zijn de 600 ml-flessen Dan'up (banaan) van Danone, waar na aftrek van de van nature aanwezige suikers nog zo'n 10 suikerklontjes in zitten.
"De relatie tussen de consumptie van enkelvoudige suikers en tandcariës werd al veelvuldig bestudeerd", aldus Mechels. "Erger nog is de intussen bewezen link tussen een grote suikerconsumptie en zwaarlijvigheid bij kinderen. Voor volwassenen is obesitas een risicofactor voor aandoeningen zoals diabetes, hart- en vaatziekten en bepaalde kankers".
Test-Aankoop dringt aan op diverse maatregelen om de suikerconsumptie binnen de perken te houden. Aan de voedingsindustrie wordt gevraagd de producten duidelijker te etiketteren. Om in allerlei producten een effectieve daling te bekomen van toegevoegde suikers, dringt de consumentenorganisatie er bij de overheid op aan om concrete normen op te leggen. Daarbij wordt verwezen naar Frankrijk waar de overheid de consumptie van toegevoegde suikers met 25 procent wil terugdringen.
Test-Aankoop uit gelijkaardige bedenkingen over het nationaal voedingsplan waaraan minister van Volksgezondheid Rudy Demotte (PS) aan het sleutelen is. "Het is goed om te sensibiliseren en te informeren. Maar het plan krijgt pas slagkracht als er ook duidelijke eisen naar de voedingsindustrie geformuleerd worden", oordeelt Mechels.