Schaalvergroting in Duitse varkenssector
nieuwsDe Duitse varkensstapel bedraagt al jaren 26 miljoen dieren. Het aantal varkensbedrijven is in tien jaar meer dan gehalveerd tot 91.500 bedrijven in 2004. De Duitse varkenshouderij is desondanks naar Europese maatstaven nog steeds kleinschalig. Mede hierdoor is de kostprijs hoger dan die in de meeste buurlanden. De kostprijs van de grote varkensbedrijven, voornamelijk in de oostelijke deelstaten gelegen, is lager.
De invoer van varkens en varkensvlees neemt licht toe en bedraagt 1,3 miljoen ton. Ook het aantal slachtingen stijgt licht, tot een aantal van 46 miljoen in 2004. Omdat er dit jaar meer zeugen zijn geslacht en bijgevolg de Duitse zeugenstapel iets is afgenomen, is de verwachting dat de varkensstapel en waarschijnlijk ook het aantal slachtingen weer zal dalen.
Duitsland importeert meer varkensvlees dan het exporteert. Denemarken was in 2003 de grootste leverancier van varkensvlees en heeft België naar de tweede plaats verdrongen. Er zijn in Duitsland veel kleine varkensslachterijen. Er is een overcapaciteit van zo'n 30 à 35 pct. Na diverse mislukte fusiepogingen zijn er sinds eind 2002 enkele grote overnames geweest.