Peru wil illegale coca met grof geschut te lijf gaan
nieuwsNadat cocaboeren wegen blokkeerden, stemde Garcia ermee in om de uitroeiing van de coca twee weken te staken. Die termijn is nu verstreken en de president heeft duidelijk laten verstaan dat van een verlenging geen sprake kan zijn. Garcia waarschuwt voor het gevaar van een opstand, gefinancierd met drugsgeld. "Peru moet korte metten maken met de drugstrafiek, zoniet dreigt het een opstand mee te maken zoals in Colombia", aldus de president, die ook bezorgd is over het toenemend drugsgebruik in Peru zelf. 100.000 jongeren zouden er inmiddels verslaafd zijn aan cocaïne.
Peru probeert al tien jaar de cocateelt een halt toe te roepen door de cocavelden te vernielen, maar volgens de minister van Landbouw, Juan Jose Salazar, heeft die actie geen enkel effect gehad. Het geweld en de productie van cocaïne nemen immers nog toe. In 2003 stemden de leiders van de cocaboeren in met een beleid waarin boeren de kans krijgen vrijwillig te stoppen met het verbouwen van coca in ruil voor overheidssteun, maar de boeren hebben niet veel vertrouwen in dat programma. Ze vinden dat de overheid onvoldoende helpt bij het vinden van alternatieve inkomstenbronnen.
Peru is volgens gegevens van de Verenigde Naties na Colombia de grootste producent van illegale gewassen in Latijns-Amerika. Het Speciale Project voor Controle en Reductie van Illegale Cocaplantages (Corah) meldt dat vorig jaar 10.136 hectare cocastruiken werden vernietigd. Dat is het grootste oppervlak sinds 1999. Van de 100.000 ton geproduceerde cocabladeren per jaar kan slechts 9.000 ton terecht op de legale afzetmarkt.
Garcia blijft wel het onderscheid maken tussen de legale en illegale cocaproductie. In december organiseerde hij nog een persconferentie voor buitenlandse journalisten om nieuwe industriële toepassingen voor cocabladeren te promoten. De Peruaanse cocaboeren zitten met het gevoel opgescheept dat de nutritionele en medicinale eigenschappen van de plant niet gevaloriseerd worden door de diabolisering ervan.
Lees ook: geVILT: Ontdekkingsreis in Peru onthutst Vlaamse boeren