POVLT gaat biogasinstallatie bouwen in feestjaar
nieuwsDestijds kreeg het proefcentrum als opdracht om specifieke West-Vlaamse teelten als vlas, cichorei, hop, tabak, brouwgerst en aardappelpootgoed te bevorderen. Om uiteenlopende redenen hebben deze teelten aan belang ingeboet. "Maar het proefcentrum is er in de loop der jaren altijd in geslaagd om te blijven inspelen op nieuwe noden en verwachtingen bij producenten én bij de maatschappij", aldus landbouwgedeputeerde en POVLT-voorzitter Gabriël Kindt.
Zo stond het onderzoekscentrum mee aan de wieg van de grove groenteteelt in West-Vlaanderen. In 1992 werden al de eerste proeven op biologische gewassen aangelegd. Op dat ogenblik was het proefcentrum zich ook al gaan bezighouden met onder meer aardbeien, witloof, glasgroenten, champignons en sierteelt. Sinds 1994 is er extra aandacht voor de veehouderij. Onder impuls van Europese projecten ging het POVLT zich vanaf 1997 ook bezighouden met verbrede activiteiten zoals hoevetoerisme en thuisverkoop.
Recent heeft de Vlaamse overheid 7 coördinatiecomités opgericht voor het praktijkgericht onderzoek. "In 6 comités is Beitem vertegenwoordigd en diverse comités worden door ons aangestuurd. Daarmee zijn we uitgegroeid tot het belangrijkste praktijkgericht onderzoekscentrum in Vlaanderen", aldus directeur André Calus. Het POVLT heeft 160 personeelsleden in dienst en werkt met een budget van 9 à 10 miljoen euro. Volgens Calus dreigt het aandeel van projectsponsoring wel te groot te worden. Minister-president Leterme beloofde die bekommernis mee te nemen naar Brussel.
Het proefcentrum wil de komende jaren werk maken van energieteelten en het alternatief gebruik van planten voor bijvoorbeeld medicinale toepassingen, non-food of bioraffinage. Nu al is een kenniscentrum water operationeel omdat alternatieve waterbronnen en waterbesparing zich opdringen door het dalend peil van diepe grondwaterlagen. Nog dit jaar wordt een biogasinstallatie gebouwd. Naast groene elektriciteit zal de vergisting ook warmte opleveren die zal gebruikt worden voor de verwarming van de proefserres.
Meer informatie: 50 jaar POVLT