nieuws

Lamy geeft ontwerptekst over WTO-conferentie vrij

nieuws
Directeur-generaal Pascal Lamy van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) heeft afgelopen weekend zijn ontwerp van eindtekst vrijgegeven voor de ministerconferentie in Hongkong die plaatsvindt van 13 tot 18 december. Interessant om weten is dat de Europese landbouwsteun ook ter discussie staat op de Europese Raad van 15 en 16 december over de meerjarenbegroting van de EU.
28 november 2005  – Laatst bijgewerkt om 4 april 2020 14:31
Directeur-generaal Pascal Lamy van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) heeft afgelopen weekend zijn ontwerp van eindtekst vrijgegeven voor de ministerconferentie in Hongkong die plaatsvindt van 13 tot 18 december. Uit de 39 bladzijden tekst die Lamy vrijgaf, blijkt duidelijk dat de ambities beperkt zijn tot het op gang houden van de Doha-ronde zonder te moeten toegeven dat Hongkong een maat voor niets wordt. Dat is de analyse van Bernard Bulcke in De Standaard.

De onderhandelingen over de vrijmaking van de wereldhandel worden gestremd door meningsverschillen in het landbouwdossier. In zeer grote lijnen verwachten een aantal landen grotere toegevingen van zowel de VS als de EU. In ruil daarvoor zouden de nieuwe, rijzende economieën en ontwikkelingslanden bereid (moeten) zijn om de bescherming van hun markten tegen import van Europese en Amerikaanse goederen en diensten buiten de landbouw, op te geven.

De VS deed in september een eerste aanbod om de landbouwsteun fors in te krimpen. Op 28 oktober legde EU-handelscommissaris Peter Mandelson een ultiem EU-voorstel op tafel waarin de Unie zich bereid toont om de invoertarieven voor meerdere landbouwproducten met gemiddeld 46 procent te verlagen. Maar dat bod kreeg een onvoldoende van Brazilië en andere netto-exporterende landen.

Pascal Lamy hoopt dat er in de komende weken, voor de start van Hongkong, nog vooruitgang mogelijk is. Belangrijk voor de EU is dat Mandelson niet uitsluit dat er na Hongkong nieuwe toegevingen van de EU nodig zullen zijn inzake landbouw om de Doha-ronde tot een goed einde te kunnen brengen. Maar daarover zal er eerst binnen de EU nog een stevig woordje gewisseld worden. Met in de eerste plaats Frankrijk, maar ook in Vlaamse landbouwmiddens is er weinig bereidheid om het onderhandelingsmandaat van Mandelson uit te rekken.

Niet onbelangrijk om weten is dat de ministerconferentie in Hongkong gelijktijdig loopt met de Europese Raad in Brussel van 15 en 16 december, over de meerjarenbegroting van de EU 2007-2013. Ook in deze discussie staat de landbouwsteun in het brandpunt.

Meer informatie: Doha Work Programma - Draft Ministerial Text

Gerelateerde artikels

Er zijn :newsItemCount nieuwe artikels sinds jouw laatste bezoek