Hygiëne in schoolkeukens nog steeds niet op punt
nieuws"De resultaten betekenen dat niet dat de Belgische schoolkinderen elke dag een voedselvergiftiging riskeren in de refter", nuanceert woordvoerder Pascal Houbaert van het Voedselagentschap. "Als we zeggen dat 62 procent van de scholen niet voldoet aan alle hygiënevoorschriften, wil dat niet zeggen dat we overal wantoestanden hebben aangetroffen. Vaak gaat het om een muur die beter opnieuw betegeld zou worden, om te vermijden dat er stof in het eten belandt. Of om de verf die op het plafond begint af te bladderen".
Al hebben de inspecteurs toch ook veel ernstige inbreuken vastgesteld: 27,9 procent van de gecontroleerde schoolkeukens leefde de warmteketen niet na en 23,3 procent hield de koudeketen niet in stand. Bij 11 procent van de scholen stelden de inspecteurs problemen vast met de hygiëne van het personeel. Nog eens 11 procent van de scholen poetst zijn keuken niet zoals het hoort.
Om het probleem te tackelen, werd een brochure samengesteld waarin de basisregels rond hygiëne en voedselveiligheid op een eenvoudige manier worden uitgelegd. Het Voedselagentschap werkt ook mee aan een opleiding voor het keukenpersoneel. De scholen krijgen de vraag de naleving van die basisregels in hun kantines ook zelf op regelmatige basis te controleren, los van de inspecties van het Voedselagentschap. Scholen die dat ook effectief doen, krijgen vanaf 2008 15 procent korting op hun bijdrage voor het Voedselagentschap. Scholen die hun keuken niet zelf inspecteren, zien hun financiële bijdrage vanaf 2008 verdubbelen.