Gemiddelde voorschotmelkprijs daalt met 2,7 pct in EU
nieuwsDe prijsontwikkelingen op de zuivelmarkt waren vorig jaar nochtans vrij positief. Zo volgen de boterprijzen slechts gedeeltelijk de jongste verlaging van de Europese interventieprijs met 7 procent. De noteringen van mager melkpoeder zijn zelfs fors gestegen ondanks een verdere afbouw van de interventieprijs met 5 procent. Doordat veel producten op contractbasis afgezet worden, heeft een stijging van de opbrengstprijzen van zuivelproducten niet onmiddellijk effect op de uitbetaalde melkprijzen, luidt de verklaring van LTO.
Bovendien zijn de prijzen van de basisproducten vooral in de tweede helft van 2006 fors gestegen. Ook zijn de postieve ontwikkelingen slechts beperkt doorgedrongen in de markten voor zuivelproducten met meer toegevoegde waarde. Zo lagen de kaasprijzen in 2006 onder het niveau van 2005. Tot slot heeft ook de Europese Commissie niet meegewerkt door de restituties en steunbedragen fors te verlagen of zelfs weg te nemen, zoals het geval was bij melkpoeder en caseïne.
Ten opzichte van 2005 daalden de melkprijzen het sterkst in het Verenigd Koninkrijk, Ierland en Frankrijk. Vooral de daling in het Verenigd Koninkrijk is opvallend omdat de melkprijzen daar al het laagst waren. Bij Campina en Milcobel zijn de voorschotmelkprijzen iets meer dan gemiddeld gedaald. Bij Milcobel bedroeg de prijsdaling 2,9 procent, bij Campina 3,9 procent. Hoewel het Deense Arla geteisterd werd door een boycot in het Midden-Oosten als gevolg van de Mohammed-cartoons zag deze coöperatie zijn prijs slechts met 1,6 procent inkrimpen.
De melkprijs bestaat uit een voorschotmelkprijs en de nabetaling. De voorschotmelkprijs bedraagt ongeveer 95 procent van de totale prijs.
Meer informatie: International Milk Price Reviews