Eerste Vlaamse mosselen in september op de markt
nieuwsIn het grootste geheim begonnen José Reynaert (40) en zijn partner Jan Covemaeckt (40) begin 1999 hun experiment van myticultuur op 8 kilometer buiten de kust van Nieuwpoort binnen de Belgische territoriale wateren. Dinsdag is het Voedselagentschap begonnen met staalnames van zowel de mosselen als het water. Het zal twee keer per week, tot de pluk van eind september, analyses uitvoeren.
Volgens woordvoerder Pascal Houbaert van het agentschap hangt het daarvan af of de Belgische mosselen het A-label (goed voor onmiddellijke consumptie) of het B-label (goed voor consumptie, doch na het verwateren in gezuiverd water) krijgen. Het ongeschikte C- of D-label verwacht niemand.
José Reynaert wil dit jaar slechts enkele honderden kilo's oogsten en op de markt brengen. Tegen het mosselseizoen van 2007 moet dat 1 miljoen kilo worden en enkele jaren later 10 miljoen kilo. Daartoe ontwikkelt minister van de Noordzee Johan Vande Lanotte, volgens woordvoerder Laurent Winnock, een koninklijk besluit, dat in september goedgekeurd moet worden. De Noordzee krijgt dan een zone voor myticultuur, waardoor het project van Reynaert en Covemaeckt een wettelijk karakter krijgt onder de vorm van een concessie op zee.