Canadese runderen mogen weer naar VS reizen
nieuwsDe VS sloot zijn grenzen met Canada in mei 2003 nadat een BSE-rund gevonden was in Canada. Vlees uit Canada mag al sinds augustus 2003 in de VS verkocht worden. Sinds die tijd is in totaal 632.000 ton vlees naar de VS geëxporteerd. Maar voor levende runderen bleef de grens die hele tijd gesloten.
De heropening van de Amerikaanse grenzen geldt voorlopig alleen voor Canadese runderen die jonger zijn dan 30 maanden. De Amerikanen verwachten niet meteen een grote toestroom. Dat komt omdat er onvoldoende vrachtwagenchauffeurs zijn. Sinds hun werk twee jaar geleden wegviel, hebben veel chauffeurs ander werk gevonden. Bovendien hebben transportbedrijven hun trucks verkocht.
Een ander probleem is dat de opheffing van het embargo maar tijdelijk kan zijn. De Amerikaanse landbouwminister Mike Johanns wilde al op 7 maart de grenzen openen, maar een rechter had dat verboden in afwachting van een proces dat is aangespannen door Amerikaanse veehouders die bang zijn dat met de Canadese dieren ook de gekkekoeienziekte de VS binnen zal komen. Dat juridisch dispuut is nog steeds aan de gang.