België ziet suikerquotum dit jaar dalen met 13,5 pct
nieuwsIn het kader van de Europese suikerhervorming levert de Europese Unie dit teeltseizoen in totaal twee miljoen ton suiker in. Verdeeld over alle lidstaten zou dit een korting betekenen van 12 procent per land. De Commissie wil echter de landen sparen die in het kader van de suikerhervorming quota hebben ingeleverd. Landen die al meer dan 50 procent van hun quotum hebben ingeleverd, worden zelfs ongemoeid gelaten. Landen die minder dan 50 procent hebben ingeleverd, worden beperkt gekort. Zo krijgt Finland, dat 38 procent heeft ingeleverd, een korting van 3,24 procent. Tjechië, dat 23 procent inleverde, krijgt 7,29 procent korting.
Door deze regeling moeten landen zoals België een grotere inkrimping verteren dan de eerder aangekondigde 12 procent. "De Commissie heeft spijtig genoeg geen rekening gehouden met het quotum insulinesiroop dat België inleverde", aldus Huyghe. "Voor ons is dit zeker geen vrolijke beslissing, maar we beseffen ook dat de maatregel nodig is om het suikeroverschot in te perken".
Aanvankelijk zag het er naar uit dat België suiker moest produceren volgens zijn volledige quotum, waarna er een heffing moest betaald worden voor het deel dat niet kan afgezet worden. Daar is het suikerbeheerscomité op teruggekomen. Gelukkig maar, zegt Huyghe. Het was een nogal zinloos voorstel. De beslissing is ook op tijd gevallen, want er zijn nog geen bieten ingezaaid. Dat laat de landbouwers nog toe om voor andere teelten te kiezen".
De toegekende korting geldt enkel voor dit jaar. "Het is een tijdelijke productiedaling", zegt Huyghe. "Maar we beseffen wel dat er nog inperkingen zullen komen. Bij Boerenbond hebben we becijferd dat we tegen 2010 twintig procent van ons quotum zullen moeten inleveren. We zullen de komende maanden gesprekken voeren met de verschillende landbouwministers om te bekijken hoe we kunnen voorkomen dat die inkrimping in één keer wordt doorgevoerd".