Belang van Limburg zet weer schouders onder aardbeien
nieuwsWe hebben een zonnig voorjaar gehad, maar wat is eigenlijk goed aardbeienweer? "Koele nachten en zon overdag. Regen is niet echt nodig, want de telers kunnen wel irrigeren als dat nodig is". België is een aardbeienland, maar Spanje is dat ook. Wat is eigenlijk het verschil tussen die van ons en die van het zuiden? "De Spanjaarden hebben hun knowhow in Californië gehaald. Daar telen ze heel harde aardbeien omdat ze de vruchten over de hele VS moeten transporteren. Een harde aardbei bewaart immers langer", aldus Craemers.
Eigenlijk bestaan er twee grote aardbeienfamilies: harde en zachte. De harde kun je langer houden, de zachte zijn lekkerder. "Ons ras, de elsanta, is een kruising van de gorella en een Amerikaans ras. De gorella was dé aardbei die hier 30 à 40 jaar geleden werd geteeld. We hebben nu een aardbei met de smaak van de gorella die je toch even lang kan bewaren als de Amerikaanse", luidt het.
Fruit is het grootste openluchtbedrijf van Limburg, goed voor 4.000 jobs. Hoeveel bedrijven doen vandaag nog in aardbeien? "Zo'n 500. Vroeger waren er dat meer, want toen had je nog veel mensen die aardbeien teelden als bijverdienste. Maar nu zijn dat dus vooral professionele tuinders. Die bedrijven variëren van 1,5 hectare glas tot 30 hectare volle grond".(KS)