Bedrijven naar Arbitragehof tegen Elia-taks
nieuwsDe zogenaamde Elia-taks is een heffing van 4,91 euro per megawattuur op het verbruik van elektriciteit. De opbrengst van die heffing gaat naar de gemeenten. Zij verloren een deel van hun inkomsten uit de elektriciteitsintercommunales door de liberalisering van de energiemarkt. Vele verbruikers zullen de Elia-heffing voor het eerst terugvinden op hun elektriciteitsfactuur van juli.
De ondernemingsorganisatie Unizo en het energiestudiebureau GfE beslisten begin dit jaar naar het Arbitragehof te stappen om de Elia-heffing aan te vechten. Daarnaast zijn ook de Boerenbond en de federaties Voka, Fevia, Febelhout en Agoria betrokken. De grootste individuele bedrijven die meedoen aan de procedure zijn de geneesmiddelenproducent Pfizer Manufacturing en het chemiebedrijf Kronos Europe. In de groep zitten ook de vleesverwerkers Ter Beke, Imperial Meat Products en Pluma, de diepvriesbedrijven Ardo en Unifrost, enkele fruitbedrijven en een witloofteler.
Enkele organisaties, waaronder Unizo, overwegen verdere juridische stappen te doen. De volgende weken wordt beslist of ook een procedure bij de Raad van State wordt gestart.