Anderhalf miljoen euro voor renovatie Plantentuin
nieuwsNa het Lambermontakkoord bereikten Vlaanderen een Wallonië in 2001 een akkoord om de Plantentuin in Meise volledig over te dragen aan de Vlaamse Gemeenschap. De wetenschappelijke verzameling, het herbarium en de bibliotheek zouden evenwel eigendom blijven van de federale overheid, maar in bruikleen worden gegeven aan de Vlaamse overheid.
De Franstalige Gemeenschap mocht, voor haar rekening, enkele wetenschappers in Meise tewerkstellen. Maar door allerlei interpretatieverschillen over het akkoord raakte de situatie geblokkeerd. Ondertussen kwam er geen federaal geld meer voor het onderhoud van de tuin en begon de verloedering. De vier stookketels van de tuin dateren van 1982 en 1984 en zijn dringend aan vervanging toe. Twee zijn al definitief stuk, de andere twee gaan steeds weer lekken. Een aantal daken van serres moet vervangen worden aangezien de regen er binnensijpelt.
"Voor de Plantentuin is het een kwestie van leven of dood. Als de werken nu niet beginnen, zijn ze niet klaar tegen de winter en zullen de planten niet overleven. Als de tuin definitief Vlaamse bevoegdheid wordt, komt hij onder voogdij van minister Moerman. We nemen nu al die toekomstige verantwoordelijkheid op en trekken 1,5 miljoen uit om de dringende renovatiewerken te laten uitvoeren'', zegt de woordvoerster van Moerman.
Moerman betaalt met geld dat in een fonds voor investeringen in rationeel energiegebruik zat. De Plantentuin in Meise is de op vier na grootste in Europa, de grootste in de lage landen.