ABS: "Forfaitair belastingssysteem beter beschermen"
nieuwsDe nieuwe regeling blijkt nadelig te zijn omdat een aantal premies zijn verhoogd. "Vóór de liberalisering van de zuivelsector was er geen sprake van een melkpremie. De hogere melkprijs werd bij de belastingsaangifte helemaal opgenomen in het forfaitair systeem, terwijl de compenserende melkpremie er nu bovenop komt", legt Depraetere uit. "Omdat die premies apart worden aangerekend, gingen de barema's zakken. Dat is wel een beetje gebeurd, maar zeker niet in verhouding".
ABS hekelt ook het feit dat bepaalde categorieën van landbouwers uitgesloten worden van het forfaitair belastingssysteem. "Zo zullen landbouwers die een hoeveslagerij uitbaten die minstens 12 runderen per jaar verwerkt, binnenkort wellicht een BTW-boekhouding moeten voeren. Ook wie actief is in de intensieve veeteelt of wie genetische technieken toepast, zoals de aan- of verkoop van embryo's zal geen forfaitair systeem meer mogen hanteren", luidt het.
Het ABS vermoedt dat de fiscus nog andere uitsluitingscriteria zal proberen door te drukken. "Het is dan ook vijf voor twaalf als de sector hier iets aan wil doen", meent Depraetere. "Wij zijn van oordeel dat het forfaitair fiscaal systeem moet blijven bestaan voor de grote meerderheid van de landbouwers en niet enkel voor een minderheid of enkel voor hobbyboeren, vooral omwille van de administratieve eenvoud". De organisatie heeft een landbouwexpert-fiscalist onder de arm genomen om bij de komende baremabesprekingen het standpunt van ABS te verdedigen.