27 huiszoekingen bij dierenartsen en landbouwers
nieuwsVroeger ging het over handel in illegale hormonen, nu gaat het over illegale handel in hormonen en geneesmiddelen. Voor zover bekend tenminste, want of er tijdens de huiszoekingen van gisteren ook illegale producten zijn aangetroffen is nog niet duidelijk. Wel zijn er bewijzen gevonden dat er op grote schaal hormonen en diergeneesmiddelen werden geleverd aan boeren, zonder dat de dieren door veeartsen werden onderzocht. Daarmee wordt er gezondigd tegen zowel de hormonenwet, de diergeneesmiddelenwet als de wet op de uitoefening van de diergeneeskunde.
Op aansturen van de Kortrijkse onderzoeksrechter en bekend hormonenjager Marc Allegaert viel een team van 80 lokale en federale politieagenten binnen op liefst 27 locaties in West- en Oost-Vlaanderen en Brabant. Er werden huiszoekingen verricht in de geneesmiddelendepots van de veeartsenassociatie rond Stefaan De Marez in Roeselare en Beernem en bij een hele resem vetmesters in de streek rond Roeselare, Ieper, Veurne en Gent, die klant zijn bij De Marez en co.
De actie van gisteren werd mogelijk doordat in een ander gerechtelijk onderzoek een boer aan het praten is gegaan. Hij noemde man en paard en legde zijn ondervragers haarfijn uit hoe het systeem in elkaar zit dat bij de veeartsenassociatie rond dierenarts Stefaan De Marez wordt gehanteerd. De boeren plaatsten hun bestelling gewoon per telefoon en ineens voor de hele stal.
"Het is een praktijk waar iedereen financieel beter van wordt", vertelt een goed ingelichte en betrouwbare bron uit gerechtelijke kringen. "De boer spaart een hele reeks visites van de veearts uit. Omdat deze veeartsen de hormonen en geneesmiddelen goedkoper verstrekken, stijgt hun klantenbestand spectaculair. Bovendien worden ze via het registratiesysteem van de vaste bedrijfsveearts nog eens de vaste veearts van het vetmestersbedrijf in kwestie".
Of er ook verboden producten in het spel zijn en er dus een frauduleus luik zit aan de zaak is nog niet duidelijk. Bij de huiszoekingen zijn onbekende producten aangetroffen, waarvan de herkomst en samenstelling nog achterhaald moet worden. Maar er zijn vermoedens in die richting.