"2007 belooft warm te worden"
nieuwsOnderzoekers van de universiteit van East Anglia berekenden dat de gemiddelde oppervlaktetemperatuur dit jaar 0,54 graden Celsius boven het langetermijngemiddelde van 14°C zal stijgen, terwijl de oppervlaktetemperatuur in 1998 0,52°C boven dat gemiddelde ging. De opwarming van de atmosfeer heeft volgens de wetenschappers te maken met het effect van broeikasgassen, maar ook met het El Niño-fenomeen.
El Niño is een verschijnsel in de Stille Oceaan, voor de kusten van Zuid-Amerika, waarbij het normaal koele water in de loop van sommige jaren sterk opwarmt. Het ongewoon warme water warmt ook de atmosfeer op en brengt typische luchtdrukwijzigingen met zich mee, die wereldwijd gevolgen hebben voor het weer. In tropische gebieden krijgen traditioneel droge streken zo te maken met overstromingen en natte streken met droogte.
De huidige stroming van warm water voor de kusten van Zuid-Amerika is lichtjes warmer dan normaal, aldus de Britse wetenschappers. In 1997/1998 was het El Niño-effect bijzonder sterk. De zeestroming was toen zeven graden warmer dan normaal.
Bron: Belga